Εμείς και οι άλλοιΜια ομάδα παιδιών των Τμημάτων Ένταξης και της Παράλληλης Στήριξης δημιούργησε με την τεχνική stop motion την ταινία «Οι απίθανοι συνεργάτες» στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Εμείς και οι άλλοι». Βασικοί στόχοι της δράσης ήταν:

[su_list icon=”icon: check” icon_color=”#6aee14″]

• Να αναπτυχθούν οι συνεργατικές και διαπροσωπικές σχέσεις των μαθητών.
  • Να ακουστούν οι σκέψεις των μαθητών που συμμετέχουν.
  • Όλη η σχολική κοινότητα να κατανοήσει τις δυνατότητες των συγκεκριμένων παιδιών.
[/su_list] Τα παιδιά επιμελήθηκαν την ιστορία και κατασκεύασαν τους χαρακτήρες και το σκηνικό. Έγινε ο καταμερισμός των ρόλων, η ηχογράφηση και η φωτογράφηση των σκηνών. Η ταινία μας «Οι απίθανοι συνεργάτες» ήταν έτοιμη για προβολή στο υπόλοιπο σχολείο. Στο πλαίσιο της τελικής φάσης ενημέρωσης της σχολικής κοινότητας, οι μαθητές – συντελεστές της ταινίας κατασκεύασαν και ένα παζλ δαπέδου, όπου υπήρχε το μήνυμά μας «Με τη συνεργασία καταφέρνουμε τα πάντα». Κάθε τμήμα που παρακολουθούσε την ταινία συνεργαζόταν για να φτιάξει το παζλ στην αυλή του σχολείου.
Με τη συγκεκριμένη δράση οι μαθητές μας ενίσχυσαν τις ήδη υπάρχουσες σχέσεις τους και δη?ιούργησαν καινούριες. Μετά την π?ροβολή της ταινίας ακούστηκαν εγκω?ιαστικά σχόλια απ?ό τους υπ?όλοιπ?ους ?αθητές του σχολείου.

Οι απίθανοι συνεργάτες