Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ένα τριήμερο δράσεων, ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών σε θέματα σχετικά με την αναπηρία. Μέσα από βιωματικές ασκήσεις και δραστηριότητες δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά:
[su_list icon=”icon: check” icon_color=”#6aee14″]

• Να μάθουν πώς να επικοινωνούν και να συμπεριφέρονται σε άτομα με αναπηρία
  • Να κατανοήσουν δυσκολίες στην κίνηση, την όραση και την ακοή.
  • Να εκφράσουν σκέψεις και συναισθήματα.
  • Να δημιουργήσουν ένα δικό τους παραμύθι με ήρωες δύο άτομα με αναπηρία. Τα υλικά του παραμυθιού μας; Φαντασία, όνειρο, χαρά, ευαισθησία και αγάπη! Τα παιδιά μας τα έχουν όλα αυτά τα <<πλούτη>>!
[/su_list]

Αξία μεγαλύτερη αποκτά μια δράση όταν οι στάσεις και οι απόψεις μετουσιώνονται σε συμπεριφορά, όπως απέδειξαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας με την πρωτοβουλία που ανέλαβαν?
[su_spoiler title=”Όλοι μαζί μπορούμε” style=”fancy” open=”yes”] Δείτε την πρωτοβουλία των παιδιών εδώ [/su_spoiler]

Παραμύθι Μπορώ κι εγώ

[su_carousel source=”media: 1601,1617,1603,1604,1605,1618,1606″ link=”lightbox” title=”no”]

Δραστηριότητες