olumpismos1Τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015 πραγματοποιήθηκαν στις τάξεις και στον αύλειο χώρο του 8ου Δ.Σ Ευόσμου δράσεις, αθλήματα και παρακολούθηση DVD σχετικά με το θέμα μας.
Συγκεκριμένα οι μικρές τάξεις παρακολούθησαν DVD και ζωγράφισαν. Οι Γ,Δ τάξεις εκτός από τα παραπάνω συμμετείχαν σε δραστηριότητες, άθλημα γκολ- μπολ, ζευγάρια με δεμένα μάτια, από τους Παραολυμπιακούς αγώνες στο γυμναστήριο του σχολείου.Η ΣΤ΄τάξη έπαιξαν μπάντιμντον και τα κορίτσια έκαναν Ρυθμική γυμναστική.

Στις 12:00 όλο το σχολείο αναφώνησε τον Ολυμπιακό όρκο και παρακολούθησε από τα παιδιά της Ε΄τάξης την αφή της Ολυμπιακής φλόγας και τη λαμπαδηδρομία που κατέληξε με στεφάνωμα του νικητή με στεφάνι από κλαδί ελιάς από το Διευθυντή του σχολείου.
Τέλος ο Ολυμπιονίκης άρσης βαρών Χρήστος Σαλτσίδης μίλησε σχετικά με τις τεχνικές του αθλήματος και έδειξε τις δύο τεχνικές : αρασέ και επωλέ ζετέ. Κατόπιν βοήθησε τα μεγάλα παιδιά να σηκώσουν τη μπάρα με τα βάρη.

[su_carousel source=”media: 983,984,985,986,987,989,990″ link=”lightbox” title=”no”]