ΕΚΔΗΛΩΣΗ 5/12/2016 ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΥΟΣΜΟΥ
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ (3/12/2016)

Σήμερα, ημέρα Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016, το 5ο και 8ο Δ.Σ. Ευόσμου σε συνεργασία με την Ένωση Γονέων και Φίλων Ατόμων με σύνδρομο RETT πραγματοποίησαν ημερίδα με σκοπό την ενημέρωση της σχολικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας για το σύνδρομο RETT.
Η ημερίδα ήταν το επιστέγασμα μιας σειράς δράσεων που έγιναν όλη την προηγούμενη εβδομάδα στα σχολεία μας ώστε τα παιδιά να ανιχνεύσουν την έννοια της αναπηρίας, να ευαισθητοποιηθούν και να ενημερωθούν για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία.
Με κεντρικό σύνθημα «ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ» τα παιδιά συζήτησαν, έγραψαν, ζωγράφισαν και ήρθαν σε επαφή με τις δυσκολίες αλλά και τις ικανότητες των ατόμων με αναπηρία.
Επίσης, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όσους και όσες βοήθησαν για την επιτυχή έκβαση της εκδήλωσης και κυρίως τα παιδιά που με την ωριμότητα και τη σοβαρότητα που είχαν απέδειξαν ότι είναι πάνω απ΄ όλα ευαισθητοποιημένα και με ανοιχτή καρδιά προς όλους τους ανθρώπους. Τα ευχαριστούμε πολύ και είμαστε πάντα περήφανοι/ες για αυτά!