Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συμμετοχή του σχολείου μας στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Κεντρικής Μακεδονίας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της WRO το Σάββατο 11 Μαρτίου 2023.

Η διαδικασία πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής της WRO. Η ομάδα του σχολείου μας αποτελούμενη από τους μαθητές Ζωή Αθανασιάδου, Σωτήρη Πέτσα , Κωνσταντίνο Τσαβλίδη και προπονήτρια την κα Έλενα Παπαδημητρίου, εκπαιδευτικό Πληροφορικής προκρίθηκαν στην δεύτερη φάση του διαγωνισμού και κέρδισαν το ειδικό βραβείο πρωτότυπης ιδέας.

Η πολύ καλή παρουσία του σχολείου μας στον διαγωνισμό και το γεγονός ότι η ομάδα των μαθητών που συμμετείχε και απέκτησε τις ανάλογες εμπειρίες θα έχουν την δυνατότητα για άλλες δύο χρονιές να συνεχίσουν την ενασχόληση τους με την ρομποτική στο σχολείο μας, δημιουργούν τις προϋποθέσεις για ακόμα καλύτερη παρουσία στους επόμενους διαγωνισμούς. Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε το έργο των παιδιών και της προπονήτριας τους: