Στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ και των διδακτικών ενοτήτων “Υλοποιώ Σχέδια εργασίας με τις ΤΠΕ” και “Δημιουργώ με πολυμέσα και παρουσιάσεις” , οι μαθητές της Γ2 τάξης, δημιούργησαν με το λογισμικό Microsoft Powerpoint παρουσιάσεις με θεματολογία από το μάθημα της Ιστορίας

Αρχικά οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες των δύο ή τριών ατόμων και επέλεξαν το θέμα τους από έναν δοσμένο κατάλογο. Στη συνέχεια εργάστηκαν στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου και ολοκληρώνοντας τις εργασίες τους τις παρουσίασαν στην τάξη, παρουσία της δασκάλας του τμήματος . Η παρουσίαση των εργασιών πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 7 Μαρτίου. Στη συνέχεια του άρθρου παρατίθενται οι εργασίες των μαθητών, όπως ακριβώς τις παρέδωσαν, χωρίς παρεμβάσεις και διορθώσεις από τους εκπαιδευτικούς: