Επίσκεψη στη ΒόλβηΟι μαθητές της Δ τάξης, τη Δευτέρα 21-03-2016, επισκέφτηκαν το Εθνικό Πάρκο Κορώνειας Βόλβης, προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά τα διάφορα μνημεία φύσης της περιοχής.
Η επίσκεψη των μαθητών ξεκίνησε με ξενάγηση στο Κέντρο Πληροφόρησης στην Απολλωνία, όπου στη συνέχεια ακολούθησε προβολή περιβαλλοντικού ντοκιμαντέρ, μέσα από το οποίο οι μαθητές ενημερώθηκαν για την περιβαλλοντική αξία της περιοχής. Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν τα λουτρά της Βόλβης , όπου τους δόθηκε η δυνατότητα να παρατηρήσουν με τηλεσκόπιο τα πουλιά της λίμνης και να έρθουν σε επαφή με τα φυσικά κάλλη της περιοχής μέσα από ένα περιβαλλοντικό παιχνίδι.
Η ξενάγηση συνεχίστηκε με επίσκεψη στο πρώτο «Μνημείο Φύσης» στη χώρα μας. Πρόκειται για τους δύο υπεραιωνόβιους πλατάνους του Σχολαρίου που στα κλαδιά τους φωλιάζουν περίπου 100 ζεύγη ερωδιών (σταχτοτσικνιάδες) και τους οποίους οι μαθητές μπόρεσαν να παρατηρήσουν με τη βοήθεια τηλεσκόπιου.
Τέλος οι μαθητές επισκέφτηκαν τις Νυμφόπετρες, έναν ιδιόμορφο γεωλογικό σχηματισμό, που βρίσκεται έξω από το χωριό Νυμφόπετρα και έχει ανακηρυχθεί μνημείο της φύσης. Πρόκειται για μια εντυπωσιακή σειρά από όρθιους ασβεστολιθικούς βράχους, για την προέλευση των οποίων υπάρχει πλούσια λαογραφική παράδοση.

[su_custom_gallery source=”media: 2019,2020,2005,2016,2017,2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012″ limit=”30″ link=”lightbox” width=”190″ height=”140″ title=”never”]