mouseio_eikonon-1 Την Τετάρτη 25-11-2015 η ΣΤ’ τάξη επισκέφθηκε το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα και το Μουσείο Εικόνων. Η επίσκεψη στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα ήταν μια πολύ ευχάριστη εκπαιδευτική, βιωματική μα συνάμα και διασκεδαστική εμπειρία την οποία απόλαυσαν οι μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας. Εκτός από τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα της δράσης όπου τα παιδιά ενημερώθηκαν για το έργο των αγωνιστών και την ιστορική πραγματικότητα της εποχής, είδαν από κοντά εκθέματα, αντικείμενα των πρωταγωνιστών, φωτογραφικό και ψηφιακό υλικό, συμμετείχαν ενεργά σε παιχνίδια αποκρυπτογράφησης κωδικοποιημένων μηνυμάτων και στην αναζήτηση στοιχείων στον χώρο του Μουσείου. Η όλη προσέγγιση καθήλωσε τα παιδιά σε ένα μαγικό παιχνίδι γνώσης και διασκέδασης.
Η επίσκεψη στο Μουσείο Εικόνων υπήρξε διαφωτιστική και ο τρόπος παρουσίασης από τον υπεύθυνο του προγράμματος ιδιαίτερα απολαυστικός. Τα παιδιά έμαθαν τα βασικά σημεία του Συμβόλου της Πίστεως μέσω των εικόνων. Γνώρισαν πώς να ¨διαβάζουν¨ λεπτομέρειες που υπάρχουν στις εικόνες και ενημερώθηκαν για την ιστορία και τη σπουδαιότητά τους.

[su_custom_gallery source=”media: 1428,1429,1427,1141,1146″ link=”lightbox” width=”190″ height=”110″]