Παγκόσμια ημέρα Παιδιού

Στις 20 Νοεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα διακήρυξης και υπογραφής της σύμβασης για τα δικαιώματα του παιδιού. Στις 11 Δεκεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού. Τα παιδιά όλου του κόσμου, ανεξαρτήτου χρώματος ,φυλής, εξωτερικών χαρακτηριστικών ,γιορτάζουν.Αν και θα έπρεπε να γιορτάζουν κάθε ημέρα.Τα παιδιά όπως και οι ενήλικες έχουν δικαιώματα. Αλλά και τα παιδιά με αναπηρία και εκπαιδευτικές ανάγκες έχουν ίσα δικαιώματα.

Η Χάρτα των δικαιωμάτων του παιδιού αναφέρει:
[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#6aee14″]

• Δικαιούμαι να έρθω στη ζωή. Δικαιούμαι να υπάρξω.
  • Δικαιούμαι να μεγαλώσω σε έναν κόσμο χωρίς βία και φτώχεια.
  • Δικαιούμαι να ζήσω σε έναν κόσμο που σέβεται και προστατεύει το φυσικό περιβάλλον.
  • Δικαιούμαι να έχω ελεύθερη πρόσβαση στον μαγικό κόσμο της γνώσης.
  • Δικαιούμαι να έχω ελεύθερο χρόνο και χώρο για να παίζω.
  • Δικαιούμαι να μάθω τί είναι καλό για την σωματική και ψυχική μου υγεία.
  • Δικαιούμαι να περνάω αρκετό χρόνο με τους γονείς μου.
  • Δικαιούμαι να ζήσω με αθωότητα και ανεμελιά τα παιδικά μου χρόνια.
  • Δικαιούμαι να ζήσω σε μια κοινωνία που προστατεύει τα προσωπικά μου δεδομένα.
  • Δικαιούμαι έναν κόσμο ανθρώπινο, δίκαιο και ειρηνικό. Έναν κόσμο στον οποίο θα μεγαλώσουν αύριο τα δικά μου παιδιά.
[/su_list]

Στο 2ο Τμήμα Ένταξης διαβάστηκε η χάρτα των δικαιωμάτων του παιδιού μέσα από εικονογραφημένο βιβλίο. Κατασκευάστηκαν 2 «παιδάκια» σε κολάζ 1 κόκκινο και 1 μπλε. Το μπλε αφορούσε τα δικαιώματα όλων των παιδιών και το κόκκινο το αναφαίρετο δικαίωμα και των παιδιών με αναπηρία σε όλα τα παραπάνω. Τα κολάζ μας συντρόφευσαν, αφού πιάστηκαν από το χέρι, όλα τα υπόλοιπα που φτιάχτηκαν από τις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου.

[su_custom_gallery source=”media: 2232,2231,2230″ limit=”30″ link=”lightbox” width=”190″ height=”140″ title=”never”] [su_custom_gallery source=”media: 2236,2235,2234,2233″ limit=”30″ link=”lightbox” width=”140″ height=”240″ title=”never”]

Στο σχολείο έλαβαν χώρα και άλλες δράσεις με αφορμή την παγκόσμια ημέρα του παιδιού τις οποίες μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ